Představujeme: Jiří Janča
22.03.2014 / zdroj: JB

Ing. Jiří Janča, CSc.
(narozen 1924 – zemřel 2005), Československo a Česká republika


Evropsky proslulý terapeut alternativní medicíny patřil mezi naše přední a zároveň nejpopulárnější odborníky v této oblasti. Je autorem respektovaných děl mapujících nejrůznější obory alternativní medicíny.
Ing. Jiří Janča, CSc. se narodil v Československu v roce 1924. Žil v Ostravě. Byl expertem v oblasti alternativní medicíny. Byl příkladem člověka, který se přes nejrůznější problémy a nepřízeň doby dostal vždy k tomu, co jej přitahovalo a co považoval za své poslání – pomáhat lidem pomocí přírodních věd a přírodních prostředků.
Na konci druhé světové války se po sestřelení na západní frontě seznámil při operaci s účinky akupunktury. Tuto metodu potom studoval a postupně se začal prakticky zabývat fytoterapií, homeopatií, čínskými masážemi, chiropraxí, reflexologií a dalšími metodami. Zároveň si prohluboval své znalosti studiem anatomie, fyziologie a dalšími obory západní medicíny.
Znalost několika cizích jazyků mu umožnila studovat původní prameny a hodnotit je z vlastního pohledu. Svá studia doplnil Ing. Jiří Janča bohatou praxí, v níž nejen vytvořil nové postupy, ale vyvinul i množství vlastních přírodních prostředků s mimořádnými účinky.
J. Janča byl autorem v Evropě naprosto unikátní a jedinečné řady publikací z nejrůznějších oborů alternativní medicíny. Jeho publikace, které patří po obsahové i odborné stránce k vrcholům těchto disciplín, byly vždy podloženy bohatou a mnoholetou praxí.

Jančovy knihy:
Alternatitní medicína (kompletní prevence a léčba přírodními prostředky)
Co nám chybí (kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle)
Reflexní terapie (tajemná řeč lidského těla)
Praktická homeopatie (cesta ke zdraví – rádce pro celou rodinu)
Psychotronika pro každého (možnosti, užití, rozvoj schopností)
Stopové prvky a kovy života v přírodě (skryté léčivé síly v našem okolí)
Zdravé dítě a alternativní medicína
Praktické univerzální kalendárium alternativní medicíny


Janča je spoluautorem knih: s J. A. Zentrichem vydal Herbář léčivých rostlin, díl 1–7. Nejúplnější a nejrozsáhlejší (z hlediska alternativní medicíny) herbář v historii Čech, Moravy a Slezska.
Velký receptář alternativní medicíny (neocenitelný pomocník při komplexní prevenci a léčbě akutních i chronických nemocí, s nimiž si klasická medicína někdy neví rady)
Malý receptář přírodní medicíny (dosud nepublikované texty z léčitelovy pozůstalosti sestavil jeho syn Jiří Janča)
Ing. Jiří Janča je také vedle toho autorem původní videokazety, která názorným způsobem ukazuje mnohé z jeho metod a postupů.
DVD s názvem Alternativní medicína – komplexní prevence a léčba přírodními prostředky je film vzpomínek na neopakovatelnou postavu naší léčitelské scény, Ing. Jiřího Janču, CSc. Ostravští filmaři, s nimiž později spolupracovala Dagmar Misařová, natočili nadčasové dílo.
Hlavními tematickými okruhy DVD Alternativní medicína – komplexní prevence a léčba přírodními prostředky jsou choroby dýchacích cest, kožní onemocnění, nemoci očí a vady zraku, lymfatický systém, potíže hormonální sféry, nemoci pohybového aparátu, potíže krevního oběhu a vnitřní onemocnění. Nechybí ani pozoruhodný receptář. A svůj dlouholetý vztah k psychotronice nezapřel autor samostatnou kapitolou o vlivu geopatogenních zón na lidské zdraví.
Československo a ani později Česko si neuvědomilo, jak výjimečnou postavou Jiří Janča byl. Je tomu přes dvacet let, co vyšly jeho první průkopnické knihy Alternativní medicína a Co nám chybí. Od té doby napsal skoro dvě desítky dalších. Nenašel se ovšem nikdo (tedy alespoň o něm nevím) kdo by se alespoň přiblížil jeho rozměru, a to nejen z hlediska znalostí, ale především komplexní terapie.
Jeho jednoduchá kúra postavená na bázi dietologie, reflexní terapie a doplňku stravy, měla mimořádně vysokou úspěšnost. 
Dvě a půl hodiny s Jiřím Jančou (DVD) jsou nejen unikátní výpovědí o době, ale především o alternativní medicíně jako takové. „Léčit příčiny, nikoli projevy“ bylo jeho léčitelským krédem, které na tomto DVD ožívá v plném rozsahu – a neopakovatelné autentické podání mu dává punc. Zasvěcené nepřekvapí, že tenisový loket má zdroj potíží ve žlučníku a třeba záněty v kolenou zapříčiňují ledviny.

Jiří Janča byl zraněn na pravé paže na západní frontě. Ofenziva v Ardenském lese na konci roku 1944 byla poslední strategickou křečí Adolfa Hitlera. Netrvala dlouho, ale její následky byly strašné. Nevídanou jungovskou koincidencí při ní dvacetiletý Jiří Janča přišel k podélnému průstřelu pravé paže. Když ho dovezli do polního lazaretu, byl v polovědomí, protože ztratil mnoho krve. Spojenci útok nacistů nečekali a chyběla jim anestetika.
Turecký lékař v jejich službách mu proto nabídl láhev špiritusu „na ožrání“ a vedle toho rychlou alternativu, nenápadnou jehličku, kterou mu může bodnout do oblasti krku. Mladík z Ostravy si vybral to druhé. Operace nejenže nebolela, ale mohl při ní dokonce konzultovat s doktorem, kam přikládat roztříštěné úlomky kosti.
Mimochodem: s Turkem se domlouval německy, dva černoši z americké armády ho později v Paříži naučili anglicky, v tamním prostředí poznal francouzštinu, v rodném kraji polštinu, potom se jako každý v té době učil rusky a sám si přidal italštinu. To bylo jedno z tajemství jeho znalostí, protože mohl studovat cizí literaturu v dobách, kdy česká v oboru alternativní medicíny nevycházela. Tím dalším bylo memento, které vídal každý den v koupelně: hluboké jizvy jako památka na večer v mrazivé Belgii. Do vínku dostal navíc ještě talent a k němu přidal píli a chuť poznávat nové. Ty mu vydržely celý život.

Závěrem:
Životní tóninou Jiřího Janči byla příroda. Alternativní medicína, Co nám chybí, Reflexní terapie, Reflexní terapie rukou, Praktická homeopatie, Psychotronika pro každého, Zdravé dítě a alternativní medicína, Stopové prvky a kovy života v přírodě, Praktické kalendárium alternativní medicíny, První pomoc alternativní medicínou nebo autobiografická kniha Můj život s alternativní medicínou. Herbář léčivých rostlin, nejucelenější, který u nás kdy vyšel. 
Malý receptář přírodní medicíny volně navazuje na Velký receptář alternativní medicíny, který pravděpodobně znáte. Vyšel ještě za života Jiřího Janči jako kvintesence jeho zkušeností. Volné pokračování obsahuje většinou nepublikované texty, které z léčitelovy pozůstalosti sestavil jeho syn, Jiří Janča.

Jeho odkaz tvoří stovky stran textu, v nichž se neopakoval. Výjimkou není ani Malý receptář, v tomto ohledu jakýsi testament. Byl výjimečnou osobností. 
„Není kniha, ze které bychom se nemohli poučit. A stejně tak není životní situace, která by vás nemohla posunout dál.“ To jsou knihy a texty Jiřího Janči. Nesmrtelné. Představují pro všechny nádhernou ódu na radost ze zdravého života.
Zdroje: DVD – Alternativní medicína – komplexní prevence a léčba přírodními prostředky, internet, Google, Wikipedia, osobní zkušenosti s Jiřím Jančou od některých pacientů.

< ZPĚT
Andělika lékařská
Angelica archangelica
Anýz
Pimpinella anisum
Bez černý
Sambucus nigra
Borůvka černá
Vaccinium myrtillus
Bříza bělokorá
Betula pendula
Cibule kuchyňská
Allium cepa
Čekanka
Cichorium intybus
Česnek medvědí
Allium ursinum
Divizna velkokvětá
Verbascum densiflorum
Dobromysl obecná
Origanum vulgare
Estragon
Artemisia dracunculus
Fenykl obecný
Foeniculum vulgare
Heřmánek pravý
Matricaria recutita
Hloh Obecný
Crataegus Laevigata
Hluchavka bílá
Lamium album
Hřebíček
Syzygium aromaticum
Chrpa
Centaurea cyanus
Jablečník obecný
Marrubium vulgare
Jahodník obecný
Fragaria vesca
Jalovec
Juniperus communis
Jehlice trnitá
Ononis spinosa
Jeřáb obecný
Sorbus aucuparia
Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata
Jmelí bílé
Viscum album
Kakost smrdutý
Geranium robertianum
Kmín kořenný
Carum carvi
Kokoška pastuší tobolka
Capsella bursa-pastoris
Kontryhel obecný
Alchemilla vulgaris
Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica
Kostival lékařský
Symphytum officinale
Kozlík výběžkatý
Valeriana excelsa
Křen
Armoracia rusticana
Kuklík městský
Geum urbanum
Levandule lékařská
Lavandula angustifolia
Lípa malolistá
Tilia cordata
Lomikámen zrnatý
Saxifraga granulata
Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum
Majoránka
Origanum majorana
Malinník
Rubus idaeus
Máta peprná
Mentha x piperita
Mateřídouška vejčitá
Thymus pulegioides
Meduňka lékařská
Melissa officinalis
Měsíček lékařský
Calendula officinalis
Mochna husí
Potentilla anserina
Ostružiník křovitý
Rubus fruticosus
Pampeliška lékařská
Taraxacum officinale
Pelyněk černobýl
Artemisia vulgaris
Pelyněk pravý
Artemisia absinthium
Petržel
Petroselinum
Plicník lékařský
Pulmonaria officinalis
Podběl lékařský
Tussilago farfara
Proskurník lékařský
Althaea officinalis
Prvosenka jarní
Primula veris
Přeslička rolní
Equisetum arvense
Ptačinec prostřední
Stellaria media
Puškvorec obecný
Acorus calamus
Pýr plazivý
Elytrigia repens
Rdesno hadí kořen
Bistorta major
Růže šípková
Rosa canina
Rybíz černý
Ribes nigrum
Řebříček obecný
Achillea millefolium
Řepík lékařský
Agrimonia eupatoria
Saturejka zahradní
Satureja hortensis
Sedmikráska obecná
Bellis perennis
Sléz přehlížený
Malva neglecta
Srdečník obecný
Leonurus cardiaca
Světlík lékařský
Euphrasia rostkoviana
Svízel syřišťový
Galium verum
Šalvěj lékařská
Salvia officinalis
Truskavec ptačí
Polygonum aviculare
Třapatka nachová
Echinacea purpurea
Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum
Tužebník jilmový
Filipendula ulmaria
Tymián obecný
Thymus vulgaris
Vavřín
Laurus nobilis
Vrba bílá
Salix alba
Vrbovka úzkolistá
Epilobium angustifolium
Vřes obecný
Calluna vulgaris
Yzop lékařský
Hyssopus officinalis
Zavinutka
Monarda didyma
Zázvor
Zingiber officinale
Zeměžluč lékařská
Centaurium erythraea
Aktuální kurzy
Archiv kurzů

ZAHRADA LÉČIVÝCH ROSTLIN - „KOUZELNÉ BYLINKY“

Navštivte českokrumlovskou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu.
Zahrada je rozčleněna do 26 tematických záhonů a tzv. babiččiny zahrádky s tradičními léčivkami.

OTEVÍRACÍ DOBA:
V květnu, červnu a září bude zahrada otevřena v sobotu a neděli od 10:00 do 18:00.
V červenci a srpnu bude otevřeno každý den od 10:00 do 18:00.

Z provozních důvodů bude zahrada Kouzelné bylinky uzavřena v těchto dnech: pondělí 21.8, úterý 22.8., neděle 27.8 a pondělí 28.8.2017
Děkujeme za pochopení.

Jednotná cena vstupu: 50 Kč i ve skupinách.

V zahradě se nachází také lavičky na oddych ve stínu stromů a bylinkový krámek.

Skupinové objednávky na tel: +420 725 470 330 nebo na email: info@kouzelnebylinky.cz

Zahradu najdete na adrese: Bylinková (Důlní) 269, Český Krumlov.

ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ - ÚVOD

Milí přátelé bylinek. V září 2015 jsme zahájili první ročník Bylinkové školy přírodních terapií.
Motivací byly obdobné školy, snažící se pomáhat, ovlivňovat a konečně i léčit pomocí přírodních prostředků. Je jich ve světe mnoho, ale současně je pravdou, že málokteré se specializují na léčivé rostliny.
Slovo výchova je odvozené z řeckého educare a znamená v původním slova smyslu „vyvádět někoho odněkud“. Z toho je zřejmé, jak je důležité, kdo je tou osobou, která nás vyvádí nebo vede. Víceméně několik let trvalo, než složení lektorů, které dnes máme, naplnilo tento požadavek. Myslíme, že jde nejen o mimořádné odborníky, ale také o MIMOŘÁDNÉ UČITELE.
První ročník, který probíhá je zaměřen na základy bylinářství. Další dva ročníky by měly být specializovány a mimo současných nosných předmětů (úvod do bylinářské botaniky, základy zpracování léčivých rostlin, zásady klinické diagnostiky, dietitika, zdravotní cvičení), přibudou další.
Záměrem je, aby absolventi Bylinkové školy přírodních terapií byli samostatnými bylináři, schopnými pěstovat, sbírat, zpracovávat a správně používat léčivé rostliny.

Jak se přihlásit do bylinkové školy?
V případě zájmu nám napište na info@kouzelnebylinky.cz. Obratem vám odpovíme a požádáme vás o uhrazení nevratné zálohy 2000.-Kč. Zálohu požadujeme z důvodu nízkého počtu studentů ve třídě tj.30osob. Pokud by místo zůstalo neobsazené byla by to škoda, protože o školu je velký zájem a my musíme zájemce odmítat. Děkujeme za pochopení.

Kde škola probíhá?
V Č.Krumlově ve studiu v zahradě Kouzelné bylinky, kterou znáte ze stejnojmeného pořadu ČT. Zahrada Kouzelné bylinky je sama o sobě bylinkový ráj o rozloze 8000 metrů čtverečních. Místo pro velké romantiky a absolutní relax. Kouzlo místa je ještě umocněno polohou zahrady. Nachází se nad Č.Krumlovem, tudíž je zda nádherný výhled na město Krumlov a je v těsné blízkosti zámku Č.Krumlov a jeho velkých zahrad. Dál za zahradou jsou už jen louky a lesy.

Ubytování a stravování během kurzu:
Ubytování si každý řeší sám, ale dokážeme poradit a doporučit osvědčené ubytovací zařízení různých cenových úrovní v blízkosti zahrady.
Obědy si společně necháváme dovážet. Další jídlo si každý řeší sám.
Během výuky jsou bezplatně k dispozici bylinkové čaje, opět vhodně vybrané k danému ročnímu období.

Parkování:
Neomezené, hned u zahrady s omezeným počtem parkovacích míst.

Obchod:
V zahradě se nachází malý obchůdek s osvědčenými bylinkovými produkty, který je otevřený přes léto a v době konání školy.

Více informací o škole a novém ročníku najdete v sekci ZÁJEMCI O STUDIUM.

úvod
Zájemci o studium
ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ
1. ročník 2017/2018
ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ
2. ročník 2017/2018
LETNÍ BYLINKOVÁ ŠKOLA 2018
Naši lektoři
Kontakt
Přihlášení pro studenty

Bylinkovou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu a místo konání našich kurzů a školy přírodních terapií najdete na adrese:

STUDIO KOUZELNÉ BYLINKY
BYLINKOVÁ (bývalá Důlní) ULICE 269
Č.KRUMLOV 38101

Telefon: +420 725 470 330
mail: info@kouzelnebylinky.cz
Facebook Kouzelných bylinek