Mateřídouška, lidově mimo jiné také mateřídouška tymiánová, vonná, tymián, démut, douška mateří, dymiánek, mateřinka, žadovník je rostlinou bájnou a název samotný poukazuje na její největší využití. Je to bylinka dětská, protože její obsahové látky působí především na tzv. dětské obtíže. Je hojně používaná, silně aromatická bylina a je součástí mnoha legend, pověstí a pověr. Její název odvozený z řeckého thymos = mužnost, síla naznačuje nejen sílu pomoci v trápení, ale má i osvěžující účinky. Císař Augustus Octavianus a jeho vojenští léčitelé ji považovali za důležitou, protože prášek z roztlučené nebo rozemleté nati prý stavěl krvácení. Maminky často dávaly mateřídouškový nálev dětem do koupele, aby prý byly silné.
Mateřídouška je sestrou tymiánu, i ona je z čeledi hluchavkovitých, které jsou v naší květeně hojně zastoupeny. Mezi běžné a známé zástupce této čeledi se řadí např. hluchavka, mateřídouška, tymián nebo šalvěj. Mnohé druhy jsou využívány jako aromatické koření nebo bohatý zdroj silic a mnoho z nich je léčivých. Mateřídouška má velmi široké využití v kuchyni i léčitelství, přičemž je nutné zdůraznit, že “koření” a “léčivky” jsou de facto totéž. Je velice voňavou i dekorativní bylinkou, kterou stojí za to pěstovat.
DRUHY MATEŘÍDOUŠKY
V květeně České republiky je zastoupeno 7 druhů mateřídoušek. Naším nejběžnějším druhem je mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides). Je rozšířena od nížin do hor a její největší výhodou je značná mrazuvzdornost a regionální vitalita. Přitom obsah i složení obsahových látek je pro použití ve fytoterapii vhodný srovnatelně, jako u jiných, teplomilnějších druhů. Přestože se obsah účinných látek u jednotlivých druhů poněkud mírně liší, není pro kvalitu drogy rozhodující; není totiž závislý jen na druhu, ale i na stanovišti: obecně platí, že nejvíce účinných látek mají rostliny rostoucí na slunných a níže položených stanovištích. V teplejších částech České republiky jsou rozšířeny další druhy: mateřídouška časná (Thymus praecox), mateřídouška olysalá (Thymus glabrescens) a mateřídouška panonská (Thymus pannonicus). Zbývající dva druhy jsou horské: mateřídouška alpinská (Thymus alpestris) se u nás vyskytuje s jistotou pouze v Krkonoších, mateřídouška ozdobná sudetská (Thymus pulcherrimus subsp. sudeticus) v nejvyšších polohách Hrubého Jeseníku. Přechodně zplaňuje pěstovaný tymián obecný (Thymus vulgaris). Mateřídouška obsahuje zejména monoterpenoidy obsažené v silici (až 0,6%), dále kyselinu ursolovou, hořčinu serpyllin, třísloviny (asi 7%), flavony a fytoncidy. Thymol má silné antiseptické účinky, karvakrol má účinky podobné, ve větších objemech a dlouhodobém podávání je však poněkud toxičtější, třísloviny napomáhají uvolňování hlenu, mírní kašel, zabraňují tvorbě plynů, uvolňují křeče, působí proti průjmům, zevně vyvolávají překrvení kůže.
ZÁKLADNÍ ZPRACOVÁNÍ
Využívanou částí je nať, jejíž nezdřevnatělé části se sbírají od května do srpna. Suší se ve stínu ve slabých vrstvách nebo při umělém sušení za teplot do 35 °C. Při sušení se neobrací, aby neopadaly listy.
FYTOTERAPIE - ZELENÁ LÉKÁRNA
Podle J.A.Zentricha zvyšuje obranyschopnost organizmu proti infekčním chorobám (chřipka, nachlazení apod.), podporuje vykašlávání (bronchitida), má antiastmatické účinky, posiluje nervy (možno proto použít při neurastenii, depresích, nervově podmíněné závrati, migréně, šumění v uších), zlepšuje funkci trávicí soustavy, tlumí kolikové bolesti, působí proti nadýmání, má močopudné účinky, reguluje menstruaci. Výrazných antiseptických účinků lze s úspěchem využít při různých zánětech nebo zevně na špatně hojitelné rány, vředy či spáleniny od slunce. Při současném vnitřním i zevním použití (obklady, koupele, čaje) působí antirevmaticky a proti dně. Ve vyšších dávkách ji lze vnitřně použít i proti střevním parazitům. Nálev se obvykle připravuje z jedné čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody - pije se 3x denně.
PĚSTĚNÍ NIC NENÍ
Pěstování mateřídoušky není nikterak záludné ani náročné. Mateřídouška je trvalka, která vám na jednom stanovišti vydrží až pět let, přičemž péče o ni není příliš složitá. Pěstovat ji můžete na zahradě, skalce, v truhlících na balkoně anebo ve větším květníku doma. Zásadní je slunné místo a písčitý velmi dobře propustný podklad. Vyhovuje jí sušší, lehká půda, která je mírně vápenitá, alkalická. Prostředí by mělo být na přímém slunci, protože mateřídouška miluje sluníčko, teplo a sucho a mělo by být chráněno před prudkým větrem. Semena mateřídoušky si můžete předpěstovat, ale bez váhání je také můžete zasadit přímo na trvalé stanoviště. Semínka mateřídoušky se, stejně jako sazeničky, sází do řádků 40 cm od sebe, semena 3 cm pod povrch půdy, do níž je lehce zatlačíte. Mateřídoušku vysévejte v březnu a dubnu. Mateřídouška kvete od května do září. V létě, na jaře a na podzim (i po odkvětu) se doporučuje mateřídoušku pravidelně seřezávat. Mateřídouška vám potom zesílí a rozkošatí se. Nesázejte mateřídoušku do stínu, protože tam bude živořit. Mateřídouška rostoucí ve stínu je řídká a plazící, v zimě vymrzá.
Navštivte českokrumlovskou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu. Zahrada je rozčleněna do 26 tematických záhonů a tzv. babiččiny zahrádky s tradičními léčivkami. Nachází se zde lavičky na oddych ve stínu stromů a bylinkový krámek s širokým bylinným sortimentem.
Objednávky komentovaných prohlídek pro skupinky cca 10 a více lidí na tel: +420 725 470 330 nebo na email: info@kouzelnebylinky.cz Zahradu najdete na adrese: Bylinková 269, Český Krumlov.
-------------------------------------------------------------------------
OTEVÍRACÍ DOBA ZAHRADY
Červenec - Srpen 2020: středa - neděle od 10:00 do 17:30 hodin Září 2020: 19. - 20. 9. a 25. - 28. 9. vždy od 10:00 do 17:30 hodin V jiný čas, než je uvedeno, je zahrada ZAVŘENÁ.-------------------------------------------------------------------------
VSTUPNÉ
Jednotná cena vstupu: 50,- Kč i ve skupinách Děti do 15 let zdarma. Komentovaná prohlídka (45 min) 500,- Kč (pro skupinky od 10ti lidí) xMilí přátelé bylinek. V září 2015 jsme zahájili první ročník Bylinkové školy přírodních terapií. Motivací byly obdobné školy, snažící se pomáhat, ovlivňovat a konečně i léčit pomocí přírodních prostředků. Je jich ve světe mnoho, ale současně je pravdou, že málokteré se specializují na léčivé rostliny.
V současné době se u nás školí 300 budoucích (i současných) bylinářek a bylinářů. Máte možnost stát se našimi dalšími posluchači.
První ročník je zaměřen na základy bylinářství. Další dva ročníky by měly být více specializované. Kromě současných nosných předmětů (úvod do bylinářské botaniky, základy zpracování léčivých rostlin, zdravotní cvičení), přibydou ještě další.
Záměrem je, aby absolventi Bylinkové školy přírodních terapií byli samostatnými bylináři, schopnými pěstovat, sbírat, zpracovávat a správně používat léčivé rostliny.
Přijímáme přihlášky do: • Víkendové školy 2020/2021 pro 2. ročník • Letní školy 2021 pro 1. i 2. ročník ------------------------------------------ Zbylé školy jsou již obsazeny, ale můžete se hlásit jako náhradníci.
V případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám výuku v celém rozsahu zprostředkovat v internetové formě. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
JAK SE PŘIHLÁSIT KE STUDIU? V případě zájmu vyplňte prosím přihlášku v sekci PŘIHLÁŠKA KE STUDIU.
CENY Cena školného pro všechny 1. ročníky 2020/21 je 15.000 Kč na osobu Cena školného pro všechny 2. ročníky 2020/21 je 12.000 Kč na osobu Cena školného pro 3. ročník 2020/2021 je 15.000 Kč/rok na osobu
ROZVRHY PRO ŠKOLNÍ ROK 2021/2022 připravujeme
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá splátka je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
JAK PROBÍHÁ VÝUKA? Momentálně naše škola nabízí dvě formy výuky pro studenty prvního a druhého ročníku a jednu odlišnou formu studia pro studenty třetího ročníku. První formát je tzv. „Víkendová škola“ – tato škola probíhá v rámci čtyř víkendů rozložených do klasického školního roku. Každý víkendový blok bude přizpůsoben danému ročnímu období a první víkendový blok zahájíme na podzim. Druhý formát je tzv. „Letní škola“ – tato škola probíhá v rámci intenzivního týdenního školení v průběhu léta. Zda si vyberete „Víkendovou školu“ nebo „Letní školu“ je čistě na Vás. Obsah obou forem je pro stejný ročník zcela totožný a je pouze na Vás, zda chcete ročník absolvovat v rámci víkendů, či intenzivního týdenního školení. Pro studenty třetího ročníku máme specifický formát (třetí ročník u nás nelze tedy absolvovat žádnou z předešlých forem, tj. víkendová či letní škola). Tato forma studia je rozdělena do dvou bloků, vždy po třech dnech, probíhajících od pondělí do středy (tedy celkem šest dní), kdy jeden blok bude obvykle na podzim a druhý blok bude probíhat na jaře.
JAK SE PŘIHLÁSIT KE STUDIU? V případě zájmu vyplňte prosím přihlášku v sekci PŘIHLÁŠKA KE STUDIU.
PRO KOHO JE BYLINKOVÁ ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ? Pro každého, kdo se chce o bylinkách dozvědět více a chce se naučit, jak bylinky poznávat, zpracovávat, jak lépe porozumět svému tělu a umět sám sobě pomoci.
KDE ŠKOLA PROBÍHÁ? V Českém Krumlově ve studiu v zahradě Kouzelné bylinky, kterou znáte ze stejnojmenného pořadu ČT. Zahrada Kouzelné bylinky je sama o sobě bylinkový ráj o rozloze 8000 metrů čtverečních. Místo pro velké romantiky a absolutní relax. Kouzlo místa je ještě umocněno polohou zahrady. Nachází se nad Č. Krumlovem, tudíž je zde nádherný výhled na město Krumlov a je v těsné blízkosti zámku Č. Krumlov a jeho velkých zahrad. Dál za zahradou jsou už jen louky a lesy. Částečně se bude vyučovat také venku v ukázkové zahradě Kouzelných bylinek a v krásné přírodě Vyšenských kopců.
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ Ubytování si každý řeší sám, ale dokážeme poradit a doporučit osvědčené ubytovací zařízení různých cenových úrovní v blízkosti zahrady. Nabízíme možnost objednat si vegetariánský oběd, který nám s láskou uvaří Lucie z kvalitních sezonních surovin. Většinu čerstvých surovin kupuje u farmářů z okolí (farma Vícemil, Bemagro, Slunečná). Suché suroviny nakupuje v bezobalovém obchodě PachaMama v Českých Budějovicích, čímž se snaží přispívat ke snižování objemu odpadu. Kuchyni má postavenou na čerstvých surovinách a bylinkách. Po domluvě je možné vařit bez lepku, laktózy apod. za příplatek 50 Kč na osobu na den. Cena jednoho jídla na osobu činí 150 Kč a obědy se platí vždy na místě v den příjezdu.
Týden před začátkem školy posíláme bližší informace o výuce a též jídelníček na daný víkend, aby si studenti mohli vybrat a zažádat o objednání obědů. Další jídlo si každý řeší sám. Během výuky jsou bezplatně k dispozici bylinkové čaje, opět vhodně vybrané k danému ročnímu období.PARKOVÁNÍ Neomezené, hned u vstupu do zahrady.
OBCHOD V zahradě se nachází malý obchůdek s osvědčenými bylinkovými produkty, který je otevřený přes léto a v době konání školy.
NAŠI LEKTOŘI
Slovo výchova je odvozené z řeckého educare a znamená v původním slova smyslu „vyvádět někoho odněkud“. Z toho je zřejmé, jak je důležité, kdo je tou osobou, která nás vyvádí nebo vede. Víceméně několik let trvalo, než složení lektorů, které dnes máme, naplnilo tento požadavek. Myslíme, že jde nejen o mimořádné odborníky, ale také o MIMOŘÁDNÉ UČITELE.
O mě Narodila jsem se v roce kovového psa v severočeském Chomutově. Po prodělání běžných dětských nemocí a absolutoriu základní školy a gymnázia vedla má cesta na Pedagogickou fakultu, obor matematika-biologie. Studium mě bavilo, ale stále jsem měla v zádech ještě něco jiného... O prázdninách jsem chodila na brigády do nemocnice a má touha být poblíž lékařskému řemeslu rostla. A pak jsem se rozhodla... a podala přihlášku na medicínu. Ukončila jsem úspěšně dva roky studia na PřF poslední zkouškou z “brouků” a zároveň složila přijímací zkoušky na 1. lékařskou fakultu UK v Praze. A pak začalo studium a studium a zase studium... Náročných a přitom krásných šest let na medicíně a nad knihami jsem zakončila promocí a nastoupila do své první práce - Psychiatrické léčebny v Písku. Byl to najednou jiný svět. Praxe byla úplně jiná než knihy. Pak pracovně následovala změna - Nemocnice v Českých Budějovicích a pak mateřská dovolená. Zastavila jsem poněkud svůj pracovní běh a podívala se dozadu... a dopředu... A přemýšlela, kudy jít dál. Během studia medicíny jsem se začala zajímat o východní nauky a následně studovala Tradiční čínskou medicínu. Byl to fascinující svět, filosoficky mě velmi blízký. A možnost vidět najednou dvě medicíny - tolik vzdálené, a přitom tolik podobné. Během již zmíněné mateřské dovolené jsem svůj život a vzdělání obohatila nejen o mateřské povinnosti, ale i o čtyřletý sebezkušenostní výcvik v rodinné terapii se zaměřením na psychosomatku. Byla to velmi zajímavá zkušenost jak profesní, tak osobní. Po mateřské dovolené jsem ale zpět do nemocnice již nenastoupila. Nedokázala jsem se již po nabytí vědomostí a zkušeností z TČM a psychosomatky vrátit do systému, kde bych předepisovala léky a byla klasickým psychiatrem. To už mi prostě nešlo. Shodou okolností mi byla nabídnuta práce na Klinice TČM na Hluboké n/Vlt, kterou jsem přijala a nastoupila tam jako terapeut TČM. Pronikala jsem do tajů bylin a akupunktury a hledala recepisy a terapeutické nápady pro své klienty. V roce 2008 jsem se osamostatnila, z kliniky odešla a otevřela si vlastní terapeutickou praxi v Českých Budějovicích. Prvním pilířem mé práce jsou individuální terapie v rámci ordinace, kde řešíme problematiku různorodých onemocnění a potíží (hlavně chronických) z hlediska čínské i západní medicíny, s přihlédnutím k psychosomatice a s podrobným rozborem dietetických návyků. Výsledkem je pak pochopení souvislostí onemocnění, doporučení z hlediska úpravy stravy, aplikace bylin, režimová opatření a případně akupunktura. Druhým pilířem jsou semináře, přednášky a workshopy, které probíhají jednak v rámci Akademie léčivé výživy v Praze, dále v rámci Školy přírodních terapií v České Krumlově, na JČU v Českých Budějovicích a nově v rámci mého vlastního projektu “Dejte si své zdraví do souvislostí” v Českých Budějovicích a výhledově i v Praze. Připadá mi velmi smysluplné ukazovat lidem souvislosti co se jejich těla a duše týká a mít radost z toho, jak potom dokážou sami hledat cesty k opravdovému zdraví a osobní síle. Třetím pilířem je práce na sobě samé, neb jsem v průběhu let často bolestně zjistila, že pokud chci někoho vést a pomáhat mu, sama musím být pevná, ve svém středu a mít dostatek energie, abych měla co nabídnout ve smyslu “můžete se o mě opřít”. V rámci sebepéče relaxuji v lese, běhám po horách, medituji v chůzi, pobývám se svými dětmi, přáteli, se psem a sama se sebou a jsem vděčná za dary, které ke mně přicházejí.
A jaký je ten niterný - a nejdůležitější vývoj mé profesní cesty? Nejdříve jsem se zařadila do krabičky “Tradiční čínská medicína “ a tuto i praktikovala s tím, že člověk by se měl držet jednoho systému a v tom se zdokonalovat. S postupem času jsem však zjistila, že život v krabičce mi nevyhovuje a že nejsem a nikdy nebudu pravým “Číňanem”. Potřebovala jsem mít možnost kombinovat a vidět širší souvislosti. Západní vědu a východní moudrost. A vložit do toho obyčejný selský rozum. Pochopila jsem, že moje síla a talent je právě v tom nalézání souvislostí, propojení zdánlivě neslučitelných světů medicín a schopnost nastavovat na tomto základě doporučení a léčbu. Umět nalézt v jakémkoli systému to, co je pro nás cenné a použít to. Umět dle diagnostiky energetického systému nastavit čínskou i českou bylinnou směs, dietetiku a režim. Na míru, s přihlédnutím k tomu, kdo jsme, kde žijeme a co žijeme a jaké vlivy na nás působí. Postupem času zjišťuji, že medicína je nakonec stejně jen jedna a že, pokud studujeme různé systémy, docházíme stále k podobnému principu. Nalezení styčných bodů a určitá “integrace” mi vyhovuje mnohem, mnohem více, než jen úzké mantinely jednoho pohledu i přes velkou úctu, kterou chovám jak k čistokrevným praktikům TČM, tak k dobrým lékařům západní medicíny. Nabízím vám Medicínu souvislostí. Propojení, pochopení a vědomé uchopení přes tradiční čínskou diagnostiku, dietetiku a zdravý psychosomatický náhled. Na vaši cestu vás mohu vybavit bylinkami, akupunkturou, dietkou a také dobrou radou. Ta bývá v pohádkách i v životě přece nejcennější...
S úctou a láskou i k vašim příběhům Michaela Šimková
Absolvované kursy a školení: - 1.škola TČM /Sinobiologie/Praha - Stáž v univerzitní nemocnici v Pekingu - Výcvik v rodinné terapii se zaměřením na psychosomatiku /4 roky, Liberec/ - Kurs akupunktury pro lékaře /IPVZ Praha-1 rok/ - Kurs Psychiatrie v tradiční čínské medicíně /G.Maccioccia/ - kursy stran užívání bylin- čínských i evropských, sběr bylin a poznatků o nich od r.1985 - mnohé kursy dietetiky dle TČM,i dle jiných směrů- ale hlavně vlastní praxe- cca 20 let výživového poradenství
Zájem o přírodu byl pro mne spíše rodinná anamnéza než vlastnost získaná: táta byl badatel-zoolog. A tak jsem vyrůstal obklopen přírodovědnou literaturou – od mala byl mi čítankou Brehmův Život zvířat. Jezdili jsme kopat krtčí hrady a pitvali jsme myši; dnes si uvědomuji, jak ohromnou zkušenost jsem získal, když jsem od táty pochytil, že krajinu lze číst jako nejúžasnější dobrodružnou knihu. Záhy mne táta získal pro svůj dávný, byť na čas opuštěný koníček, entomologii. Broukům jsem se věnoval dost dlouho, až jsem na střední škole zpracovával faunistické téma pro tehdejší přírodovědnou soutěž Natura semper viva o jedné skupině fytofágních mandelinek. Tohle téma mne vlastně přivedlo k úvahám o přehození výhybky. Botanické definitivě jsem se ovšem upsal až na vysoké – a nemálo tomu přispěly normalizační poměry: když jsem viděl, jaké mezilidské vztahy panují na katedře zoologie, bylo mé rozhodnutí zpečetěno. Mou první pracovní pozicí byl „zřízenec v kulturním zařízení“, tedy v mikulovském muzeu, kde jsem pak strávil jako muzejní botanik skvělých 10 let. Práce se sbírkami mne obohatila o zkušenost, jak číst a interpretovat staré botanické prameny. Během muzejních let jsem probrouzdal různá zákoutí Čech, Moravy i Slovenska, ale hlavně důkladně poznal nejjižnější Moravu. Pak přišla nabídka vrátit se na Alma mater, kde práce sice není už tak čistokrevný „frajkumšt“, má ale zase jiné přednosti. Když se otevřely hranice, obul jsem si toulavé boty. Zprvu jsem si potřeboval ujasnit kulturně historický grund, ale netrvalo dlouho, a hlavním cílem se staly cesty za přírodou. O co dál jsem se postupně pouštěl, o to více jsem si začal uvědomovat, jakou důležitost pro pochopení současné přírody mají dvě Č: čas a člověk. Z každé cesty se dnes vracím fascinován poznáním, jak lidská civilizace ovlivňuje přírodu a jak příroda ovlivňuje lidskou civilizaci. V dobrém i zlém. Odkrývat souvislosti mně činí potěšení největší a své poznatky přenášet do obrázků a slov psaných či mluvených vlastně taky.
Ivana Haldová je povoláním lékárnice a srdcem bylinkářka. O léčivé schopnosti rostlin se zajímala už během studia na farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové. Když se u nás na začátku 90. let začaly ve větším počtu vydávat knihy o bylinkách, kupovala je, četla a bylinky postupně nabízela svým klientům jako šetrnější možnost léčby. „Starověká moudrost ‚Lékař léčí, příroda uzdravuje‘, je poselstvím i pro dnešní dobu,“ říká Ivana Haldová. „Kdo se chce jenom léčit a přenést zodpovědnost za své zdraví na lékaře, tomu dobře poslouží systém zdravotnictví. Ten, kdo chce být zdravý, hledá příčinu nemoci v sobě a podpoří samouzdravovací schopnost svého těla právě bylinkami a přírodními prostředky. I pro zdravé lidi platí, že špetka prevence je lepší než kilo léčby.“ Ivana Haldová se fytoterapii začala věnovat ještě důkladněji poté, co absolvovala kurz reflexní terapie u pana Jiřího Janči. Oslovil ji princip léčení příčiny nemoci – a ne pouze následků nebo vnějších projevů. „Obstarala jsem si všechny jeho dosud vydané knihy – prostudovala je, absolvovala všechny jeho další kurzy, dopisovala si s ním, a samozřejmě všechno prakticky využívala. Bylinky si sama sbírám, a mám i svou bylinářku. To však nestačí, a tak léčivky také nakupuji od prověřených dodavatelů.“
:: 2000 - 2003 – studium akupunktury a fytoterapie při Československé SinoBiologické společnosti v Praze. :: 2009 - úspěšně složená závěrečná zkouška z čínské fytoterapie, akupunktury, dietetiky a západní medicíny - TCM INSTITUT :: 2010 - seminář Léčba Bi syndromů (revmatismy) - TCM INSTITUT :: 2010 - seminář Akupunktura 12 kloubů - TCM INSTITUT :: 2010 - seminář YIN HUO - složitá onemocnění dneška - TCM INSTITUT :: 2010 - seminář Atopický ekzém, astma, alergická rýma - TCM INSTITUT :: 2011 - seminář Shang Han Lun - recepty nejen na chřipku - TCM INSTITUT :: 2015 - přednáší na mezinárodním semináři mykoterapie - MycoMedica.cz :: 2015 - workshop Dr. Rüdiger Dahlke - Nemoc jako symbol :: 2015 - seminář Co s nevítanými návštěvníky? (obecně paraziti na fyzické i psychické úrovni, kvasinky, kandidy, chlamydie, borélie, EBV, únavový syndrom apod.) - TCM INSTITUT :: 2017 - Tři Smrtonoši a strava bez zrní - Dr.Lucký - TCM INSTITUT ... a mnoho dalších seminářů a studia
Jsem diplomovaná zdravotní sestra. Po ukončení zdravotní školy jsem cestovala a žila ve Skotsku a ve Francii. Nakonec jsem se vydala až do Austrálie, kde jsem strávila čtyři roky ve škole přírodních terapií, začala cvičit jógu a udělala si masérský kurs zenshiatsu. Moje cesta k bylinkám začala po návratu do Čech. Vystudovala jsem tradiční čínskou medicínu v institutu TCM v Praze. Od čínských bylinek byl už jen malý krůček k poznávání léčivek našich, místních. Začala jsem poznávat, sbírat a zakládat bylinkové záhony na vlastní zahradě v Českém Krumlově. Bylinky každodenně používat na přípravu čajů, výrobu mastí, voňavých olejů a samozřejmě je používám ve své kuchyni. Starám se o bylinkovou zahradu, která je otevřená veřejnosti a chodí sem na vzdělávací návštěvy i děti z místních mateřských školek, škol a gymnázií. Miluji pohyb v přírodě a sport. Ráda běhám a jezdím na kole. Jsem, ale hlavně lektorka jógy. Už 15 let vedu kurzy tzv.korektivní jógy. Zdravý pohyb je z mého pohledu základ pro zdravé tělo i ducha. Ke cvičení jsem si otevřela malou praxi, kde o své klienty pečuje za pomoci bylinek a metod tradiční čínské medicíny.
:: 1992 - ukončena Střední zdravotní škola :: 1992-1996 - studium jazyků – Skotsko, Francie :: 1996-2001 - 4-leté studium na fakultě Přírodních Terapií, Austrálie, Sydney. :: 2000 - ukončen kurz Kijóga trenér a Zenshiatsu masér :: 2007 - 2010 - studium Tradiční čínské medicíny, Praha :: Od roku 2001 vedu kurzy KI jógy v Č. Budějovicích
Ten můj první život jsem strávil s bylinami a virgulí v ruce, dnes je tomu více jak 45 let. Svoji první virguli jsem dostal ve 4 letech, protože u nás v rodině ji dostane každé malé dítě. Jsem zatím poslední ze čtvrté bylinářské generace Křížů, trvající více než sto let. Věnuji se fytodiagnostice a bylinám. V dnešní uspěchané a hektické době je třeba se na chvíli zastavit a podívat se kolem sebe. Jen tak máme šanci přežít a předat to, co umíme, dalším. Mým druhý životem je karate. Jsem absolventem FTVS UK, nositelem 6. Danu v karate, mistrem Evropy a vicemistrem světa v karate. V roce 2001 jsem založil Karate Do Fudokan Institut Praha. Snažím se propojit bojové sporty s uměním a vnímat energie, které nás obklopují. Seminář: Velice si vážím nabídky paní Simony Berkové, abych přednášel na Škole bylinných terapií. Budeme se věnovat bylinám a hlavně fytodiagnostice . Co to vlastně je? Pomocí virgule a bylin se naučíme sestavovat bylinné směsi tak, aby byly pro každého testováním navrhnuty na míru. Vznikne tím zcela unikátní bylinný čaj, který bude celostně řešit zdravotní problémy konkrétní osoby. Těším se na čas, který spolu strávíme! Váš Ladislav Kříž
Milý milovníku bylinek,
váháte, zda se k nám na naší bylinkovou cestu připojit? Zde si můžete přečíst pár příběhů našich studentů, jak se jim změnil život a jak jim cesta bylinek ovlivnila budoucí kroky. Věříme, že Vám to pomůže v rozhodnutí.
Budeme se na Vás těšit!
Našim studentům za zaslané příběhy mockrát děkujeme! Moc si jich vážíme.
Příběh 1. – paní Leona
Posílám Vám můj příběh s bylinkami.
Škola přírodních terapií (ŠPT) byla moje životní volba. Motivací byly Simony Kouzelné bylinky na ČT1. Začala jsem ji navštěvovat na podzim v roce 2015. Když se nahlas zamýšlím nad tím, co ovlivnila, tak musím říci, že úplně vše.
Změnila můj postoj k mému vlastnímu tělu. Jak v náhledu na pohybové aktivity, které provozuji, tak v náhledu na palivo, kterým si tělo snažím hýčkat.
Změnily se mé emoce. Bylo to postupné a nenásilné. V mém životě je více radosti - že by dobromysl? :-) Ale jistě i kurzy Aliany Clarté absolvované v pátek před víkendovou školou.
Noví lidé v životě jsou synonymy nových úhlů pohledů na svět kolem mě. Jmenovitě pohled paní doktorky Míši Šimkové a Ivany Haldové. Díky za všechny informace, které byly ochotny sdílet. Jsou podloženy roky praxe a cennými zkušenostmi. Nová přátelství mezi studenty (věková kategorie 30+)
Přednášky pana doc. Grulicha z botaniky byly obsáhlé. Vycházky po krumlovských loukách voňavé a velmi přínosné pro poznávání bylin. Jaro 2016 jsem prožívala na vycházkách kolem Budějovic s hlavou skloněnou a pohledem upřeným před sebe, jestli už neleze za země popenec, kopřiva, bršlice, pampeliška... Postupně jsem v terénu googlovala plicník a řepík. Radostí je pak pro mě letní louka s mateřídouškou, třezalkou, dobromyslí. Nádherné chvíle se ŠPT byly v Podyjí v tamních doubravách a vřesovišti.
Bylinky jsou silné podněty pro všechny smysly. Taková lípa nebo bezinka v květu - pastva pro oči i nos. Jemné květy natrhané na čerstvý čaj s voňavou chutí...kdo to zažil, tak mi rozumí. A když jsem zmínila všechny smysly, tak se nemůžu dočkat až začnu slyšet jejich píseň. Něco už jsem o tom četla.
Znalosti ze školy využívám ve své praxi fyzioterapeuta. Stěžejní přístup je stále manuální terapie a léčebná tělesná výchova. Doplňuji ji pro zájemce doporučením bylin ke každému konkrétnímu problému. Jsem přesvědčena o tom, že bolest těla je bolestí duše nebo některého vnitřního orgánu.
Do toho zapadá pak i Simony Kijóga, které byla součást prvního ročníku a pro mě opět velice přínosná.
Škola přírodních terapií mi zaostřila na svět, ve kterém žiji a dala poznat Boží dary, které jsem dříve neviděla. Ve vnějším světě, ale i v mém vnitřním. Děkuji za to.
Příběh 2. – paní Helena
Můj život s bylinami
Především bych moc chtěla poděkovat Simoně a všem přednášejícím za úžasný kurz. Díky nově nabitým znalostem jsem dokázala významně zlepšit zdravotní stav.
Kurzy byly zaměřeny tematicky podle ročních období a s tím spojené orgánové systémy (podle pentagramu čínské medicíny) a možnosti léčby. Musím zmínit skvělé hodiny cvičení jógy pod vedením Simony. Na závěr MUDr. Šimková diagnostikovala všem jednotlivě jazyk. Navrhla byliny české a čínské. Dozvěděla jsem se, že můj problém spočívá v srdci. Nikdy mi tato vada nebyla diagnostikována klasickým lékařem. Potom, co jsem si její byliny nasadila, došlo mi, že měla pravdu. Je mi jasné, že její terapie je postačující a že opravdu nemusím brát léky na srdce.
Co se týká klasické medicíny byla mi vždy diagnostikována pouze psychika. Léky beru nadále pouze udržovací.
Příběh 3. – paní Jana
Jak ovlivnily bylinky můj život?
Žiju v centru Brna a považuji se za typickou měšťačku. Dovolené trávím v centrech jiných měst. Mám ráda svoji práci kadeřnice. Myslím, že je nezbytné, aby takovýto životní styl zanechal na zdraví každého jistou ujmu. Všimla jsem si toho už na učňáku, kdy mi z každodenního máchání rukou ve vodách s tenzidy a další mnohem horší chemii začaly křehnout nehty. Takovéto situace překvapí, ale pozastavíte se nad nimi sotva pár minut a jdete dál. Pomalu a plíživě se přidával ekzém, zkřehlost pokožky obličeje i citlivost očí z důvodu výparů z chemických barev a mohla bych pokračovat dalšími maličkostmi, nad kterými se zastavíte sotva par minut, pokud si jich v tom denním ruchu běžného života vůbec všimnete. Protože mám ráda svoji práci a ani by mě nenapadlo se živit nějakou jinou činností, musela jsem to začít brát jako výzvu k zamyšlení. Nejen pro sebe, ale i pro své klientky a začít hledat alternativy. Vzhledem k absenci přehledu o chemii a jejich účincích jsem věděla, že musím zvolit prověřenou cestu, tedy tu přírodní. Takováto rozhodnuti v člověku zraji a vyvýjí se. To mě dozrálo s příchodem klientky, která začala chodit do školy bylin. Tušila jsem, že to bude ten správný oficiální začátek. S bylinkami jsem v práci začala pracovat asi půl roku před touto informaci, že škola existuje. Myslela jsem, že toto si budu muset „vyšlápnout“ sama a jsem moc ráda, že škola existuje a mám nad sebou vedení zkušených lidí.
Je neuvěřitelné, jak jednoduchý plevel jako je například kopřiva dokáže v mnoha případech nádherně nahradit složité složení chemických balzámů za stovky korun. A toto je jen začátek. Bylinkami, oleji a všemi jednoduchými přírodními věcmi se cíleně obklopuji již dva roky a jsem na samém začátku dlouhé cesty. Bylinky jsou již důležitým aspektem při mé práci a vím, že díky nim dělám opět maximum, jak pro své klienty, tak i pro sebe.
Příběh 4. – paní Marie
Já jsem vždycky strašně ráda sledovala Kouzelné bylinky (KB). Televizi doma nemám už mnoho let a o pořadu jsem se dozvěděla ještě zcela v počátcích, kdy o něm Česká Televize uvažovala a moje sestra pro Českou televizi testovala pilotní sledovanost. KB jsem si pak pouštěla na mateřské s první dcerkou, jako odměnu a vždy jsem se těšila na nový díl jako malé děcko. Netrvalo dlouho a pořad si zamilovala i má dcerka, a to sotva začala mluvit. Jak šel čas, jednou jsem se k jednomu dílu na stránkách ČT chtěla vrátit a místo stránek české televize, na mě vykoukly zřejmě čerstvé webové stránky Kouzelných bylinek. Na nich jsem si přečetla informaci o připravovaném kurzu. Večer jsem to doma nadšeně říkala manželovi a on na to ať se přihlásím. Byla jsem naprosto v šoku, že by mě nechal jet, a nakonec i dodal, že mi celý rok zaplatí a ať to beru jako odpočinek od rodiny. Strašně jsem se k vám těšila a každý víkend školy si moc užívala. Tak naplno propukla má vášeň k bylinkám a celostní medicíně. Nejvíce jsem se vždy těšila na přednášky dr. Haldové a Dr. Šimkové, které mě vždy naprosto pohltily. Pan docent Grulich mě občas jako jediný malinko uspával, přeci jen někdy zabíhal do příliš velkých botanických a anatomických detailů. Sama jsem ale vystudovaný přírodovědec, tak i jeho botanické přednášky pro mě nakonec byli vítaným opáčkem. Moc mě potěšilo, když nám Simona ke konci roku navrhla pokračování ve druháku, s celkovým výhledem studia na tři roky, zakončeným certifikátem. Vůbec jsem nezaváhala a ihned se přihlásila i do druháku.
Příběh 5. – paní Zlatice
Jak mi cesta bylinek protkala život.
1) První setkání se datuje někde v mladším škol. věku, kdy jsem bývala jako dítě pravidelně v zimě nemocná, a tak mě maminka „léčila“. Byla to lípa, kterou dodnes miluji snad nejvíc, hlavně pro její vůni, dle které si vybírám parfemaci kosmetiky. Vše, co mi vůní připomíná lípu, mě osloví … natolik mi učarovala nejen svou vůní. Současně s tím vzpomínám na napařování nad heřmánkem.
2) Druhé setkání, taky ve školním věku bylo s řepíkem. Tady jsem byla jako pozorovatel. Babička si zlomila ruku v zápěstí. Sousedka jí chodila pomáhat a koupala jí zlámanou ruku v řepíku.
3) Třetí setkání se týká už mé vlastní rodiny, kdy jsem sama aktivně používala bylinky. Nejmladší dcera se mi narodila s atopickým ekzémem a tím mě nasměřovala na cestu přírodní léčby. Protože jsem z ní nechtěla udělat „oběť“ medicíny a vybudovat si falešné zásluhy v péči o astmatické dítě, vzala jsem situaci do svých rukou. Jelikož bylo čerstvě po revoluci ´89, informací moc nebylo. Nastoupila intuice a já si vzpomněla na babičku s tím řepíkem. Vsadila jsem naň a dceru každý den koupala v řepíkovém odvaru, mazala červenou indulonou, za což mě pak pochválil tehdy mladý pan Waldemar Grešík ve své psychotronické poradně a vysvětlil, jak to funguje dle TČM, že jsem jí tím řepíkem vlastně posílila játra a ledviny. Světe div se, do dvou let jsme zatočili s ekzémem. Dodnes cítím nesmírnou vděčnost, že se mi dostalo takového daru vědění. Od té doby nedám na řepík dopustit. Proto mi hlava nebere, jak může někdo ve své povýšenosti a nadutosti zničit celou rostlinu řepíku. Dcera pana domácího mi tím „deklarovala svoji moc“ nade mnou, ale ve skutečnosti nad vlastní ubohostí a nevědomostí.
4) Manželovi jsem odpomohla od ledvinového kamene po kolice, ale to jsem sáhla po bylináři pí. Treben a Janči. Dlouho mi byl vděčný.
5) V profesním životě jsem si netroufala „ordinovat“ bylinky bez předchozího vzdělání i když někdy jsem taky poradila, ale nikdy se nepovažovala za odborníka v této oblasti, což bych možná mohla napravit. Jsem pouze samouk.
Příběh 6. – paní Jitka
Do Školy přírodních terapií jsem se přihlásila, protože jsem doufala v osvětu hlavně v oblasti bylinářství. Na svých častých procházkách se psy po krajinách mě rozčilovalo na mě samé, že vlastně téměř nevím, co kolem mě roste, že neznám přírodu kolem sebe. To, co naše babičky považovaly za samozřejmost. Původní popud tedy nebyl příliš ambiciózní, činit nějaké zázraky, ale pouze vzdělat sama sebe. A Vaše škola nabízela nejen to, ale i náhled do dalších a dalších odvětví. Díky bohu, u nás doma nikdo na nějaké vážnější choroby netrpí, tak jsem si říkala, že vlastně ani nemám komu pomoci. A víte, jak to dopadlo? Vaše škola pomohla hlavně mě J. Změnila můj pohled na fungování a reagování vlastního těla. Pohled na stravu, psychiku, na okolí kolem sebe, na vnímání vůní, chutí, pohybu, dechu… Už se nebojím, sbírat si sama směsi na čaje a experimentovat s nimi na sobě i nejbližších. Více jak dva roky už nepiji žádné jiné čaje než své. Při svých psích toulkách mám dostatek času nasbírat si vše, co na daný rok budu doma potřebovat. Za což vděčím hlavně Dr. Haldové, ale i praktickým vycházkám s panem doc. Grulichem a RNDr. Vydrovou. Velké množství bylin bych si netroufla sama identifikovat. S MUDr. Šimkovou se mi absolutně změnil náhled hlavně na potraviny. Více teď přemýšlím o tom co jím, o složení, původu, povaze, ročním období… V zimních měsících jsem bývala velmi často nemocná. Po vlastní úpravě stravy a čajů se tento problém z 90% vyřešil. Až se divím, jak málo mi stačilo. Když tak o tom, přemýšlím, díky přednášce p. Jukla se mému tátovi zlepšil žilní systém. Díky českým bylinám jsem bratrovi pomohla s vyloučením ledvinových kaménků, (což mě samotnou velmi překvapilo). A díky veterinární medicíně s MVDr. Szemánovou se mi podařilo rozchodit psa na jeho poslední rok života a prodloužit mu tím aktivní život. Takže má na mě škola větší vliv, než jsem očekávala J Děkuji všem vyučujícím za krásné přednášky a témata ve vyučování, kterými se mi rozšířil náhled a možnosti pomoci. Většina hodin mě moc zaujala a potěšilo mě i osobní setkání s velikány ve svém oboru. Zvláště poučené pak pro mě dále byly hodiny s Mgr. Podhornou, p. Juklem, hodiny aromaterapie s pí Hradeckou, jógy s úžasnou pí Berkovou, p. Schrilo a jeho medicinální houby, p. Rymer a vykuřovadla… Děkuji za touto možnost komplexního nahlédnutí. Škola mi tedy poskytla nejen to, kvůli čemu jsem se přihlásila, ale obohatila mě mnohokrát více. A v neposlední řadě děkuji za perfektní organizaci a velmi chutné obědy! V budoucích letech bych určitě uvítala i další „nástavbové“ hodiny. Vaše nápaditost nezná hranic, takže uvítám cokoli. J Jako další téma do kurzu mě napadá samostatný předmět se zaměřením na psychosomatiku. Za dva týdny se těším na poslední blok. S pozdravem a poděkováním za Vaší práci
CO SE BUDETE UČIT S panem docentem Grulichem se naučíte základní botanická rozlišení a pojmy, což vám následně přinese lepší orientaci v herbáři a v přírodě a budete tak umět bylinky samostatně a bezpečně poznat a zařadit. Od pana doktora Mlčocha se dozvíte, jaké bylinky sbírat v daném období, jaké obsahují látky z pohledu moderní farmacie a jak je nejlépe zpracovávat a používat. S panem doktorem Mlčochem si také v rámci praktického cvičení vyrobíte mastičku, tinkturu, křenové víno a namícháte si bylinkový čaj. Vše bude doplněno praktickými radami a postupy při výrobě. Doktorka Šimková vám skládanku doplní o pohled tradiční čínské medicíny. Dozvíte se základní příčiny nemocí a zjistíte, jak bylinami a stravou můžete ovlivňovat své zdraví. Simona Berková kruh uzavře povídáním o józe a jejímu vlivu na lidské zdraví. Spolu s ní zjistíte, jak své tělo lépe vnímat a lépe tak reagovat na jeho potřeby. Povídání bude doplněno lehkým dechovým a relaxačním cvičením.
PŘIHLÁŠKA KE STUDIUV případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám výuku v celém rozsahu zprostředkovat v internetové formě. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
TERMÍNY SEMINÁŘŮ - ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
Září 2020 | Říjen 2020 | Listopad 2020 | Březen 2021 | Květen 2021 | |
1. ročník | 19. - 20. 9. | 17. - 18. 10. | 28. - 29. 11. | 13. - 14. 3. | 22. - 23. 5. |
TÉMATA SEMINÁŘŮ
BABÍ LÉTO | slezina, slinivka, žaludek |
PODZIMNÍ | silné plíce a zdravé tlusté střevo |
ZIMNÍ | ledviny a močové ústrojí |
JARNÍ | detox nejen pro játra a žlučník |
LETNÍ | veselé srdce, tenké střevo |
ROZVRH
CENA Cena školného je 15.000 Kč/rok na osobu Cena zahrnuje: skripta a závěrečné osvědčení o absolvování semináře, na prvním semináři pro Vás máme připravený bylinkářův zápisník s tužkou Celé školné je potřeba zaplatit do 28. 7. 2020.
OBĚDY Budete mít možnost týden před akcí si objednat vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové obědy v ceně 150 Kč / porce, které nám dovezou přímo do našeho studia. Ostatní stravování si účastníci zajišťují sami.
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá Splátka ve výši 13.000 Kč je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
CO SE BUDETE UČIT S MUDr. Míšou Šimkovou budete prohlubovat znalosti z celostní diagnostiky získané v prvním ročníku, projdete si specifika konstitucí mužů a žen a na to prakticky naroubujete možnosti podpory, případně léčby bylinkami, superpotravinami, výživou. Můžete také probrat libovolná témata která Vás budou zajímat např. strava a byliny u autoimunitních onemocnění, alergií, ekzémů apod. S PharmDr. Ivankou Haldovou budete navazovat na bylinářské základy z prvního ročníku a dále je prohlubovat. K bylinkám přidáme také skupinu léčivých hub, o kterých Vám popovídá pan Schirlo. O tom, jak bylinky pěstovat se dozvíte od Ing. Janoutové. Velmi zajímavé téma budou i Bachovy esence s Mgr. Sommer a abychom nevynechali naše čtyřnohé mazlíčky s MVDr. Szemánovou si budete povídat o bylinářství a homeopatii pro zvířata.
PŘIHLÁŠKA KE STUDIUV případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám výuku v celém rozsahu zprostředkovat v internetové formě. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
TERMÍNY SEMINÁŘŮ - ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
Září 2020 | Říjen 2020 | Březen 2021 | Květen 2021 | |
2. ročník | 26. - 27. 9. | 24. - 25. 10. | 20. - 21. 3. | 29. - 30. 5. |
TÉMATA SEMINÁŘŮ
PODZIMNÍ | Ženy versus muži - bylinné hormony |
ZIMNÍ | Dítě - jak bylinkami podpořit jeho vývoj |
JARNÍ | Pohybový aparát plus reflexní terapie |
LETNÍ | Nádorová onemocnění - bylinky jako podpůrná léčba |
ROZVRH
CENA Cena školného je 12.000 Kč/rok na osobu Cena zahrnuje: skripta a závěrečné osvědčení o absolvování semináře Celé školné je potřeba zaplatit do 28. 7. 2020.
OBĚDY Budete mít možnost týden před akcí si objednat vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové obědy v ceně 150 Kč / porce, které nám dovezou přímo do našeho studia. Ostatní stravování si účastníci zajišťují sami.
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá Splátka ve výši 10.000 Kč je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
Hlavními vyučujícími bude již Vám dobře známá PharmDr. Ivana Haldová, která Vám vysvětlí a prakticky ukáže základy reflexologie (v rámci tohoto předmětu budete rozděleni do menších skupin pro účelnější a efektivnější výuku), dalším vyučujícím bude pan Bohumil Jukl, který je známý a uznávaný bylinář. MUDr. Michaela Šimková Vám prozradí užitečné informace o pohybovém aparátu a jak se o něj starat. Doplní ji paní Zavadilová s tématem Fyzioterapie. Pan Kříž popovídá o tématu Fytodiagnostiky a celou školu uzavře paní Mgr. Bořánková s tématem Jak vzniká nemoc a role terapeuta.
Třetí ročník bude probíhat pouze formou dvou výukových bloků, každý v délce tří pracovních dnů, vždy od pondělí do středy (celkem tedy šest přednáškových dnů). Tento ročník nebude probíhat formou klasické Víkendové školy ani Letní školy.
PŘIHLÁŠKA KE STUDIUV případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám nabídnout náhradní termín výuky nebo přesunutí školy na další rok. Pokud by Vám ani jedna z nabízených variant nevyhovovala, vrátíme Vám školné v plném rozsahu. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
TERMÍNY SEMINÁŘŮ - ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
Duben 2021 | |
3. ročník | 11. - 16. 4. |
ROZVRH
Témata semináře únor 2021 – Leona Zavadilová
1.den Vývoj lidského vzpřímení během prvních 12 měsíců života • jednoduchá anatomie • propojení svalově-kosterního aparátu s CNS • pohybové programy s prvky ideální geometrie těla • opora těla v prvních 12 měsících života člověka • všudypřítomná a nerespektovaná gravitace • rovnovážná poloha těla v bio-psycho-socio-energo-spirituálním principu PRAXE • relaxační poloha 3M na zádech na každý den • Petire test nadhodnocování a podhodnocování (jestli se mi podaří získat přesné parametry hranolu) • senzomotorika nohy 2.den Dechová mechanika (DM) - základ pro ideální pohyb těla • anatomie a fyziologie plic • hlavní dýchací svaly, pomocné dýchací svaly, břišní svaly • pokud není v pořádku naše DM, nemůže se na našem těle dít fyziologický pohyb • náhradní pohybové programy dechové mechaniky • držení těla, postavení - hrudník x žebra x bránice x abdominální muskulatura x SPD (PC sval) • hlas - dech PRAXE • ideální dech je takový, o kterém ani nevím, tak se mu zkusíme jen přiblížit a budeme ho potají pozorovat • zjistíme, jak se rozvíjí náš hrudník do výdechu a do nádechu, bude třeba si přinést krejčovský metr • sed, chůze s holemi NW - trochu jinak 3.den svaly pánevního dna (SPD) • anatomie malé pánve • možné příčiny funkční ženské sterility, dysmenorei, inkontinence • fyziologie a biomechanika práce svalů pánevního dna, zapomeňte na silovou práci!!! PRAXE • pokusíme se objevit skutečnou práci svalů dna pánve v jejich přirozené aktivitě, vhodné si přinést deku, polštářek pod hlavu, jogamatku • Těm, kterým se zadaří si odnesou dva cviky. Těm, kterým se nezadaří, se naučí, v jaké poloze svaly relaxovat, aby se mohly následně posílit.CENA Cena školného je 15.000 Kč/rok na osobu Cena zahrnuje: skripta a závěrečné osvědčení o absolvování semináře Celé školné je potřeba zaplatit do 1. 9. 2020.
OBĚDY Budete mít možnost týden před akcí si objednat vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové obědy v ceně 150 Kč / porce, které nám dovezou přímo do našeho studia. Ostatní stravování si účastníci zajišťují sami.
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá Splátka ve výši 13.000 Kč je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
Připravili jsme pro Vás intenzivní plnohodnotnou variantu Víkendové školy přírodních terapií. Bude se líbit těm z Vás, kteří nechcete výuku rozkládat do celého školního roku a místo toho jí celou absolvujete v průběhu týdne.
CO SE BUDETE UČIT S panem docentem Grulichem se naučíte základní botanická rozlišení a pojmy, což vám následně přinese lepší orientaci v herbáři a v přírodě a budete tak umět bylinky samostatně a bezpečně poznat a zařadit. Od paní doktorky Haldové se dozvíte, jaké bylinky sbírat v daném období, jaké obsahují látky z pohledu moderní farmacie a jak je nejlépe zpracovávat a používat. S paní doktorkou Haldovou si také v rámci praktického cvičení vyrobíte mastičku, tinkturu, křenové víno a namícháte si bylinkový čaj. Vše bude doplněno praktickými radami a postupy při výrobě. Doktorka Šimková vám skládanku doplní o pohled tradiční čínské medicíny. Dozvíte se základní příčiny nemocí a zjistíte, jak bylinami a stravou můžete ovlivňovat své zdraví. Simona Berková kruh uzavře povídáním o józe a jejímu vlivu na lidské zdraví. Spolu s ní zjistíte, jak své tělo lépe vnímat a lépe tak reagovat na jeho potřeby. Povídání bude doplněno lehkým cvičením.
PŘIHLÁŠKA KE STUDIUV případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám výuku v celém rozsahu zprostředkovat v internetové formě. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
TERMÍN
Červen 2021 | |
1. ročník | 13. - 19. 6. 2021 |
TÉMATA SEMINÁŘŮ
Slezina, slinivka a žaludek. |
Bylinný detox nejen pro játra a žlučník. |
Veselé srdce, tenké střevo. |
Bylinky pro silné plíce a zdravé tlusté střevo. |
Nepodceňujte ledviny a chraňte močové ústrojí. |
ROZVRH
CENA Cena školného je 15.000 Kč na osobu Cena zahrnuje: skripta a závěrečné osvědčení o absolvování semináře, na prvním semináři pro Vás máme připravený bylinkářův zápisník s tužkou Celé školné je potřeba zaplatit do 3. 5. 2021.
OBĚDY Budete mít možnost týden před akcí si objednat vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové obědy v ceně 150 Kč / porce, které nám dovezou přímo do našeho studia. Ostatní stravování si účastníci zajišťují sami.
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá Splátka ve výši 13.000 Kč je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
CO SE BUDETE UČIT S MUDr. Míšou Šimkovou budete prohlubovat znalosti z celostní diagnostiky získané v prvním ročníku, projdete si specifika konstitucí mužů a žen a na to prakticky naroubujete možnosti podpory, případně léčby bylinkami, superpotravinami, výživou. Můžete také probrat libovolná témata která Vás budou zajímat např. strava a byliny u autoimunitních onemocnění, alergií, ekzémů apod. S PharmDr. Ivankou Haldovou budete navazovat na bylinářské základy z prvního ročníku a dále je prohlubovat. K bylinkám přidáme také skupinu léčivých hub, o kterých Vám popovídá pan Schirlo. O tom, jak bylinky pěstovat se dozvíte od Ing. Janoutové a abychom nevynechali naše čtyřnohé mazlíčky s MVDr. Szemánovou si budete povídat o bylinářství a homeopatii pro zvířata.
PŘIHLÁŠKA KE STUDIUV případě návratu pandemie ve školním roce 2020/21 a z toho vyplývajících nouzových opatření, jsme připraveni Vám výuku v celém rozsahu zprostředkovat v internetové formě. Pevně věříme, že k tomu nebude muset dojít, ale jsme na tuto nemilou variantu připraveni.
TERMÍN
Červenec 2021 | |
2. ročník | 4. - 10. 7. 2021 |
TÉMATA SEMINÁŘŮ
Ženy versus muži - bylinné hormony |
Dítě - jak bylinkami podpořit jeho vývoj |
Pohybový aparát plus reflexní terapie |
Nádorová onemocnění - bylinky jako podpůrná léčba |
ROZVRH
CENA Cena školného je 12.000 Kč na osobu Cena zahrnuje: skripta a závěrečné osvědčení o absolvování semináře Celé školné je potřeba zaplatit do 17. 5. 2021.
OBĚDY Budete mít možnost týden před akcí si objednat vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové obědy v ceně 150 Kč / porce, které nám dovezou přímo do našeho studia. Ostatní stravování si účastníci zajišťují sami.
STORNO PODMÍNKY První splátka ve výši 2.000 Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá Splátka ve výši 10.000 Kč je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.
Výuka probíhá na adrese Studio Kouzelné bylinkyBylinková 269 (bývalá Důlní)381 01 Český Krumlov telefon: +420 725 470 330 |
V těchto prostorách probíhá naše škola a pokud uvažujete stát se naším studentem, můžete se těšit na opravdu příjemné a přátelské prostředí. Pro výuku využíváme i prostor krásné zahrady a tak, když je venku hezky některé hodiny a praktické dílny absolvujeme na čerstvém vzduchu.
Fotky od pana doktora Mlčocha
Bylinkovou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu a místo konání našich kurzů a školy přírodních terapií najdete na adrese:
STUDIO KOUZELNÉ BYLINKY BYLINKOVÁ (bývalá Důlní) ULICE 269 Č.KRUMLOV 38101
Telefon: +420 725 470 330 mail: info@kouzelnebylinky.cz Facebook Kouzelných bylinek