Slovo výchova je odvozené z řeckého educare a znamená v původním slova smyslu „vyvádět někoho odněkud“. Z toho je zřejmé, jak je důležité, kdo je tou osobou, která nás vyvádí nebo vede. Víceméně několik let trvalo, než složení lektorů, které dnes máme, naplnilo tento požadavek. Myslíme, že jde nejen o mimořádné odborníky, ale také o MIMOŘÁDNÉ UČITELE.
MUDr. Michaela Šimková
celostní medicína
Narodila jsem se v roce kovového psa v severočeském Chomutově.
Po prodělání běžných dětských nemocí a absolutoriu základní školy a gymnázia vedla má cesta na Pedagogickou fakultu, obor matematika-biologie. Studium mě bavilo, ale stále jsem měla v zádech ještě něco jiného... O prázdninách jsem chodila na brigády do nemocnice a má touha být poblíž lékařskému řemeslu rostla.
A pak jsem se rozhodla... a podala přihlášku na medicínu. Ukončila jsem úspěšně dva roky studia na PřF poslední zkouškou z “brouků” a zároveň složila přijímací zkoušky na 1. lékařskou fakultu UK v Praze. A pak začalo studium a studium a zase studium...
Náročných a přitom krásných šest let na medicíně a nad knihami jsem zakončila promocí a nastoupila do své první práce - Psychiatrické léčebny v Písku. Byl to najednou jiný svět. Praxe byla úplně jiná než knihy. Pak pracovně následovala změna - Nemocnice v Českých Budějovicích a pak mateřská dovolená.
Zastavila jsem poněkud svůj pracovní běh a podívala se dozadu... a dopředu... A přemýšlela, kudy jít dál.
Během studia medicíny jsem se začala zajímat o východní nauky a následně studovala Tradiční
čínskou medicínu. Byl to fascinující svět, filosoficky mě velmi blízký. A možnost vidět najednou dvě medicíny - tolik vzdálené, a přitom tolik podobné.
Během již zmíněné mateřské dovolené jsem svůj život a vzdělání obohatila nejen o mateřské povinnosti, ale i o
čtyřletý sebezkušenostní výcvik v rodinné terapii se zaměřením na psychosomatku. Byla to velmi zajímavá zkušenost jak profesní, tak osobní.
Po mateřské dovolené jsem ale zpět do nemocnice již nenastoupila. Nedokázala jsem se již po nabytí vědomostí a zkušeností z TČM a psychosomatky vrátit do systému, kde bych předepisovala léky a byla klasickým psychiatrem. To už mi prostě nešlo.
Shodou okolností mi byla nabídnuta práce na Klinice TČM na Hluboké n/Vlt, kterou jsem přijala a nastoupila tam jako terapeut TČM. Pronikala jsem do tajů bylin a akupunktury a hledala recepisy a terapeutické nápady pro své klienty. V roce 2008 jsem se osamostatnila, z kliniky odešla a otevřela si vlastní terapeutickou praxi v Českých Budějovicích.
Prvním pilířem mé práce jsou individuální terapie v rámci ordinace, kde řešíme problematiku různorodých onemocnění a potíží (hlavně chronických) z hlediska čínské i západní medicíny, s přihlédnutím k psychosomatice a s podrobným rozborem dietetických návyků.
Výsledkem je pak pochopení souvislostí onemocnění, doporučení z hlediska úpravy stravy, aplikace bylin, režimová opatření a případně akupunktura.
Druhým pilířem jsou semináře, přednášky a workshopy, které probíhají jednak v rámci Akademie léčivé výživy v Praze, dále v rámci Školy přírodních terapií v České Krumlově, na JČU v Českých Budějovicích a nově v rámci mého vlastního projektu “Dejte si své zdraví do souvislostí” v Českých Budějovicích a výhledově i v Praze.
Připadá mi velmi smysluplné ukazovat lidem souvislosti co se jejich těla a duše týká a mít radost z toho, jak potom dokážou sami hledat cesty k opravdovému zdraví a osobní síle.
Třetím pilířem je práce na sobě samé, neb jsem v průběhu let často bolestně zjistila, že pokud chci někoho vést a pomáhat mu, sama musím být pevná, ve svém středu a mít dostatek energie, abych měla co nabídnout ve smyslu “můžete se o mě opřít”. V rámci sebepéče relaxuji v lese, běhám po horách, medituji v chůzi, pobývám se svými dětmi, přáteli, se psem a sama se sebou a jsem vděčná za dary, které ke mně přicházejí.
A jaký je ten niterný - a nejdůležitější vývoj mé profesní cesty?
Nejdříve jsem se zařadila do krabičky “Tradiční čínská medicína “ a tuto i praktikovala s tím, že člověk by se měl držet jednoho systému a v tom se zdokonalovat.
S postupem času jsem však zjistila, že život v krabičce mi nevyhovuje a že nejsem a nikdy nebudu pravým “Číňanem”.
Potřebovala jsem mít možnost kombinovat a vidět širší souvislosti. Západní vědu a východní moudrost. A vložit do toho obyčejný selský rozum.
Pochopila jsem, že moje síla a talent je právě v tom nalézání souvislostí, propojení zdánlivě neslučitelných světů medicín a schopnost nastavovat na tomto základě doporučení a léčbu.
Umět nalézt v jakémkoli systému to, co je pro nás cenné a použít to. Umět dle diagnostiky energetického systému nastavit čínskou i českou bylinnou směs, dietetiku a režim. Na míru, s přihlédnutím k tomu, kdo jsme, kde žijeme a co žijeme a jaké vlivy na nás působí.
Postupem času zjišťuji, že medicína je nakonec stejně jen jedna a že, pokud studujeme různé systémy, docházíme stále k podobnému principu.
Nalezení styčných bodů a určitá “integrace” mi vyhovuje mnohem, mnohem více, než jen úzké mantinely jednoho pohledu i přes velkou úctu, kterou chovám jak k čistokrevným praktikům TČM, tak k dobrým lékařům západní medicíny.
Nabízím vám Medicínu souvislostí. Propojení, pochopení a vědomé uchopení přes tradiční čínskou diagnostiku, dietetiku a zdravý psychosomatický náhled.
Na vaši cestu vás mohu vybavit bylinkami, akupunkturou, dietkou a také dobrou radou. Ta bývá v pohádkách i v životě přece nejcennější...
S úctou a láskou i k vašim příběhům
Michaela Šimková
Absolvované kursy a školení:
- 1.škola TČM /Sinobiologie/Praha
- Stáž v univerzitní nemocnici v Pekingu
- Výcvik v rodinné terapii se zaměřením na psychosomatiku /4 roky, Liberec/
- Kurs akupunktury pro lékaře /IPVZ Praha-1 rok/
- Kurs Psychiatrie v tradiční čínské medicíně /G.Maccioccia/
- kursy stran užívání bylin- čínských i evropských, sběr bylin a poznatků o nich od r.1985
- mnohé kursy dietetiky dle TČM,i dle jiných směrů- ale hlavně vlastní praxe- cca 20 let výživového poradenství
MUDr. Zbyněk Mlčoch
MUDr. Zbyněk Mlčoch je lékař, který se ale už od svých 14 let se věnuje s přestávkami léčivým rostlinám. Rád si o nich čte a má knihovnu, která aktuálně čítá kolem 80 knih jen s touto tématikou. Rád o sobě ale říká, že je praktik, protože každý rok už na konce zimy vyráží do přírody a pokukuje co kde roste. Od března pak prochází louky, mokřady, okolí potoků, lesy a mapuje bylinkový terén. Byliny suší, dělá z nich tinktury, oleje a v poslední době experimentuje i s mastmi a eseniálními oleji. Aktuálně se snaží postupně poodhalit svět léčivých dřevokazných hub a chtěl by být po vzoru slavného bylináře Pavla Váni časem schopen bylinami pomoci i nemocným zvířatům. V roce 2015 Zbyněk založil velký bylinkový web www.BylinkyProVsechny.cz , který aktuálně čítá kolem 2500 stránek s již osmimilionovou návštěvností. Jeho web obsahuje nejen účinky českých a cizokrajných rostlin, ale také stovky receptů na jejich zpracování. Součástí stránek je i poradna, kam přichází každý měsíc zhruba sto dotazů. Se Zbyňkovým portálem dlouhodobě spolupracuje botanička, která pomáhá lidem identifikovat rostliny. Co se týče činnosti pro zájmovou veřejnost, od minulého roku pořádá bylinkové přednášky. Letos připravuje dva víkendové kurzy s vycházkami do přírody a ochutnáváním bylin z volné přírody. Sám ale uznává heslo „vím, že nic nevím“ a proto chodí na bylinkové přednášky a kurzy svých kolegů, kde se často dozví nové zkušenosti svých kolegů.
Co o sobě říká?
“
Mou vášní je být v přírodě s rostlinami, cítit jejich přítomnost a vůni. Léčivky mám v oblibě i protože vím, že opravdu fungují a pomáhají. Jde jen o to, vědět kterou rostlinu vzít a dát nemocnému pacientovi. A v praxi zažívám nejednou okamžiky, kdy si klasická medicína ´láme zuby,´ zatímco byliny jsou schopny často bravurně zabrat a pomoci. Vynikající efekty mají např. v oblasti gynekologie, porodnictví, kožní, srdečně cévních, neurologických a nebo třeba autoimunitních onemocnění.
Lidé mne často chválí, že jim radím a pomáhám, ale podle mého názoru by měli daleko více chválit hlavně rostliny. To ony jsou ten velký zázrak a dar, který máme povětšinou zdarma v naší přírodě.“
MUDr. Alena Hamplová
Domácí lékař
„Jsem lékařka a bylinářka. Několik let studuji a využívám účinků léčivých rostlin k léčení různých neduhů. Propojuji klasickou (školskou medicínu) s alternativní. Chci vás naučit znát a využívat léčivé rostliny. Chci, abyste věděli, že vůbec nemusíte utrácet peníze za drahé doplňky stravy, léčiva či jiné produkty v lékárně. Stačí vyjít do přírody. Všechno co potřebujeme, roste kolem nás.“
Na její cestě uzdravení a prozření jí pomáhala autopatie, léčivé rostliny a metoda EFT. Opět se dostala do rovnováhy. Přestala sloužit noční služby, po práci a o víkendech si naplno užívala své milující rodiny.
Ponořila se opět do studia léčivých rostlin, které začala naplno užívat u sebe, své rodiny a některých pacientů. Svět rostlin jí fascinoval a stále fascinuje. Založila bylinnou zahradu, kde má více než 60 druhů léčivých rostlin a chodí je také sbírat do přírody. Vyrábí čajové směsi, tinktury, masti či léčivé oleje.
Bohumil Jukl
Zvěrolékařka
„Já jsem hluboce přesvědčený o tom, že žádný léčitel, žádný lékař člověka neuzdraví. Člověk se uzdraví sám, jen musí chtít. My jsme tu vlastně jen od toho, abychom ho k tomu přivedli. Jak ten lékař, tak ten léčitel. Protože nemocný člověk musí v sobě zmobilizovat síly na vyléčení, které v sobě má, a my jsme jen takoví prostředníci. My mu jen pomůžeme.“
Je to na vás. Nechte se inspirovat přírodou, věřte své intuici, hledejte v knihách. Zodpovědnost za své zdraví a spokojený život nesete jen vy sami. Začněte s bylinkami po malých krůčcích od těch základních, bezpečných a chutných. A časem si život bez bylinkového čaje a kulinářských zážitků, které bylinky přináší, nebudete moc ani představit.
Petr Hába
Zvěrolékařka
Petr Hába z Vizovic pěstitel a bylinkář. Pochází ze starého vizovického rodu. V mládí těžce onemocněl, když si s jeho onemocněním klasická medicína nevěděla rady, našel cestu k bylinkám i alternativní medicíně. Vztah k bylinkám tak získával už v brzkém mládí, kdy již v 15 letech začal s pěstováním Hořců Himalájských.
MVDr. Adriana Szemánová
Zvěrolékařka
Zkušená veterinářka, která provozuje svojí moderně vybavenou ordinaci od roku 2006, kde poskytuje odbornou lékařskou péči pro všechny domácí mazlíčky. Zajišťuje kompletní služby od preventivních prohlídek až po chirurgické zákroky.
Daniel Čížek
Bylinářství a botanika
Jmenuji se Daniel Čížek a jsem nadšený bylinář, milovník rostlin a přírody.
Už od mala mě příroda fascinovala svojí rozmanitostí a vším, co dokáže. Na školních pozemcích jsme pěstovali různé druhy zeleniny, okrasné rostliny, ale i léčivé byliny. Získané znalosti jsem aplikoval na mnou založených záhonech u nás doma. Kontakt s půdou a vidina, co všechno lze vypěstovat bylo klíčové a postupnými krůčky jsem se čím dál víc začínal zajímat o využití rostlin v samoléčbě. V té době jsem jezdil do Školy přírodních terapií v Českém Krumlově, ze které čerpám informace dodnes. Mým obrovským vzorem je moje učitelka PharmDr. Ivana Haldová, se kterou spolupracuji a je mojí častou inspirací. Aktuálně spolupracuji s nutriční poradnou v Plzni, ordinací v Českých Budějovicích a teoreticky prohlubuji znalosti studiem na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Mým snem je prohloubit znalosti o léčivých bylinách, propojit je s dosavadní praxí a pomáhat lidem.
Simona Berková
Za bylinkami z Čech až na konec světa a zpět
Jsem diplomovaná zdravotní sestra. Po ukončení zdravotní školy jsem cestovala a žila ve Skotsku a ve Francii. Nakonec jsem se vydala až do Austrálie, kde jsem strávila čtyři roky ve škole přírodních terapií, začala cvičit jógu a udělala si masérský kurs zenshiatsu.
Moje cesta k bylinkám začala po návratu do Čech. Vystudovala jsem tradiční čínskou medicínu v institutu TCM v Praze. Od čínských bylinek byl už jen malý krůček k poznávání léčivek našich, místních.
Začala jsem poznávat, sbírat a zakládat bylinkové záhony na vlastní zahradě v Českém Krumlově. Bylinky každodenně používat na přípravu čajů, výrobu mastí, voňavých olejů a samozřejmě je používám ve své kuchyni. Starám se o bylinkovou zahradu, která je otevřená veřejnosti a chodí sem na vzdělávací návštěvy i děti z místních mateřských školek, škol a gymnázií.
Miluji pohyb v přírodě a sport. Ráda běhám a jezdím na kole.
Jsem, ale hlavně lektorka jógy. Už 15 let vedu kurzy tzv.korektivní jógy. Zdravý pohyb je z mého pohledu základ pro zdravé tělo i ducha.
Ke cvičení jsem si otevřela malou praxi, kde o své klienty pečuje za pomoci bylinek a metod tradiční čínské medicíny.
• 1992 - ukončena Střední zdravotní škola
• 1992-1996 - studium jazyků – Skotsko, Francie
• 1996-2001 - 4-leté studium na fakultě Přírodních Terapií, Austrálie, Sydney.
• 2000 - ukončen kurz Kijóga trenér a Zenshiatsu masér
• 2007 - 2010 - studium Tradiční čínské medicíny, Praha
• Od roku 2001 vedu kurzy KI jógy v Č. Budějovicích
Ladislav Kříž
Moje dva životy
Ten můj první život jsem strávil s bylinami a virgulí v ruce, dnes je tomu více jak 45 let. Svoji první virguli jsem dostal ve 4 letech, protože u nás v rodině ji dostane každé malé dítě. Jsem zatím poslední ze čtvrté bylinářské generace Křížů, trvající více než sto let.
Věnuji se fytodiagnostice a bylinám. V dnešní uspěchané a hektické době je třeba se na chvíli zastavit a podívat se kolem sebe. Jen tak máme šanci přežít a předat to, co umíme, dalším.
Mým druhý životem je karate. Jsem absolventem FTVS UK, nositelem 6. Danu v karate, mistrem Evropy a vicemistrem světa v karate.
V roce 2001 jsem založil Karate Do Fudokan Institut Praha. Snažím se propojit bojové sporty s uměním a vnímat energie, které nás obklopují.
Seminář:
Velice si vážím nabídky paní Simony Berkové, abych přednášel na Škole bylinných terapií.
Budeme se věnovat bylinám a hlavně fytodiagnostice . Co to vlastně je? Pomocí virgule
a bylin se naučíme sestavovat bylinné směsi tak, aby byly pro každého testováním navrhnuty na míru. Vznikne tím zcela unikátní bylinný čaj, který bude celostně řešit zdravotní problémy konkrétní osoby. Těším se na čas, který spolu strávíme!
Váš Ladislav Kříž