Lupénka trápí statisíce Čechů. Než sáhnete po kortikoidech, zkuste bylinky
27.11.2015 / zdroj: Jarmila Podhorná, www.nadeje-byliny.eu

Psoriáza nebo také známěji lupénka. Chronické, neinfekční, zánětlivé kožní onemocnění, které trápí mnoho lidí již od dětského věku. Mezi faktory, které přispívají k jejímu vzniku a rozvoji, patří do jisté míry genetická výbava člověka, infekce dýchacích cest, hormonální změny či třeba vnější vlivy jako stres, poranění kůže nebo konzumace alkoholu. Na lupénku se často předepisují kortikoidy, ty však mají řadu negativních účinků. Mnoho lidí tak hledá útěchu v tinkturách z bylin či bylinkových mastech. Po kterých bylinách se poohlédnout a jak je na lupénku aplikovat?

Svědivá či bolavá místa, bílé nebo zarudlé plochy na kůži a loupající se mrtvé kožní buňky. Tak se často projevuje nepříjemné autoimunitní onemocnění označované jako lupénka. Jen v Česku jí podle odborníků trpí statisíce lidí. "Příčina vzniku lupénky není dosud plně známá. Je považována za autoimunitní onemocnění, v rámci kterého dochází k rychlému množení kožních buněk. Existuje však řada faktorů, které ke vzniku psoriázy přispívají. U přibližně 30 procent pacientů se jedná o vliv dědičnosti. Nedědí se však nemoc jako taková, ale spíše sklony k jejímu rozvoji. Samotná dědičnosti tedy nestačí, je třeba působení dalších faktorů. Rozvinout se tak může jako následek infekce horních cest dýchacích, infekce zubů, zánětu žlučníku, užívání některých léčiv či třeba kvůli špatné životosprávě," tvrdí přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná

Lupénka je nevyléčitelná

Řešení lupénky je však běh na dlouhou trať. Lékaři po stanovení diagnózy zpravidla nasadí léčbu zevní, kam patří zejména mastičky s kortikoidy nebo ozařování ultrafialovým světlem, či vnitřní, kdy jsou léky podávány perorálně nebo injekčně. Jak kortikoidy, tak vnitřně užívaná léčiva však mají řadu nežádoucích účinků, proto se stále více lidí obrací k přírodnímu řešení.

Ačkoliv je lupénka onemocnění, které dosud nelze plně vyléčit, zmírnit její projevy mohou pomoci například ostropestřec, pýr, bříza nebo třeba jalovec. "Kožní problémy jsou signálem těla, že něco uvnitř něj není v pořádku. Že je třeba tělo očistit, protože je napadeno toxiny, plísněmi či jako na toxiny reaguje na běžné součásti jídelníčku. Nejprve je tedy třeba detoxikovat organismus, zbavit ho plísní a škodlivých toxinů a parazitů. Následně je třeba eliminovat škodlivé potraviny, posílit imunitu a harmonizovat funkce všech orgánů v těle," radí Jarmila Podhorná. Upozorňuje však zároveň, že u lupénky je třeba počítat s delší dobou, než byliny plně zapůsobí.

Ostropestřec

Bylina ostropestřec mariánský neboli silybum marianum má ochranné účinky na jaterní tkáň, podporuje revitalizaci jater a žlučníku a zlepšuje také látkovou výměnu. Kromě semen rostliny se v lidovém léčitelství využívá také list a kořen, spotřebuje se tedy prakticky celá bylina. Tinktura z pupenů ostropestřce pomáhá detoxikovat a komplexně pročistit tělo. Dávkuje se zpravidla po protřepání 1 kapka na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Tato dávka se však během dne rozdělí do 2 až 3 dílčích dávek. Pokud tedy člověk váží 60 kilogramů, měl by si denně dopřát 60 kapek z tinktury, a to buď v dávce 2x30 kapek či 3x20 kapek.

Pýr

Pýr plazivý neboli elytrigia repens působí zejména v oblasti čištění organismu a zvláště je pak znám jako čistička krve. Podle srbského odborníka Dr. Gostuški má pýr všech pět "P" - pročišťuje organismus, pohání na moč, potahuje bolavé sliznice léčivým slizem, posiluje celkově organismus a praskáním rozrušuje kameny. Zároveň také potlačuje projevy lupénky. Pokud sáhnete po silné tinktuře z pýru, dávkování je opět dle tělesné hmotnosti, stejně jako v případě ostropestřce mariánského.

Bříza

Bříza je vynikajícím pomocníkem při stimulování jaterních funkcí. Ovlivňuje činnost jater a také slinivky a má velice silnou čistící schopnost. Také působí proti zánětu ledvin a dobré výsledky přináší také v rámci léčby některých typů žloutenky či při problémech se slezinou. "Lidé si dnes málokdy uvědomí, že stromy, které kolem nás všude rostou, nejsou jen na okrasu či aby poskytovaly v horkém létě příjemný stín. Pomalu už se zapomíná na to, co naši předci dobře věděli - jak silné účinky mají tinktury, koupele, odvary či masti z jejich listů, kořenů, semen, mízy nebo třeba pupenů," připomíná Jarmila Podhorná.

Rozmarýna lékařská

Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, zlepšuje tvorbu trávicích fermentů i tvorbu žluči. Je proto vhodným podpůrným prostředkem dyspeptických stavů s nadýmáním, při nedostatečné tvorbě nebo transportu žluči a při špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí vůbec. Posiluje zejména funkci jater a žlučníku. Celkové zlepšení psychické a fyzické kondice lze přičíst tomu, že vhodně odstraňuje pocit fyzické, ale především psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti. Působí též močopudně, jako mírné kardiotonikum. Při zevní aplikaci dochází k rychlému ústupu bolestivosti v revmatických kloubech.

 

Gotu kola

 

Gotu kola blahodárně působí na funkci kůže a lze tak využít při řešení lupenky. Zároveň podporuje zdravou funkci močového a gynekologického ústrojí. Prokrvuje mozek, podporuje paměť.

 

Účinky se v případě lupénky ještě znásobí, pokud budou uvedené byliny užívány v rámci jedné komplexní kúry současně. Po využívání tinktury z břízy se následně užívá tinktura z jalovce, která je vynikající na činnost jater a revitalizaci jejich tkání. Vedle bylin na vnitřní užití je pak možné sáhnout také po bylinných mastech, které se aplikují přímo na kůži. Vynikající je například mast Psorikalis. Ta obsahuje extrakt z kalísie a dalších složek, čímž uleví od svědění, pomáhá zjemnit a zacelit rozpraskanou a citlivou kůži a pomáhá pokožce se opět revitalizovat.

 

Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná

Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu

< ZPĚT
Andělika lékařská
Angelica archangelica
Anýz
Pimpinella anisum
Bez černý
Sambucus nigra
Borůvka černá
Vaccinium myrtillus
Bříza bělokorá
Betula pendula
Cibule kuchyňská
Allium cepa
Čekanka
Cichorium intybus
Česnek medvědí
Allium ursinum
Divizna velkokvětá
Verbascum densiflorum
Dobromysl obecná
Origanum vulgare
Estragon
Artemisia dracunculus
Fenykl obecný
Foeniculum vulgare
Heřmánek pravý
Matricaria recutita
Hloh Obecný
Crataegus Laevigata
Hluchavka bílá
Lamium album
Hřebíček
Syzygium aromaticum
Chrpa
Centaurea cyanus
Jablečník obecný
Marrubium vulgare
Jahodník obecný
Fragaria vesca
Jalovec
Juniperus communis
Jehlice trnitá
Ononis spinosa
Jeřáb obecný
Sorbus aucuparia
Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata
Jmelí bílé
Viscum album
Kakost smrdutý
Geranium robertianum
Kmín kořenný
Carum carvi
Kokoška pastuší tobolka
Capsella bursa-pastoris
Kontryhel obecný
Alchemilla vulgaris
Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica
Kostival lékařský
Symphytum officinale
Kozlík výběžkatý
Valeriana excelsa
Křen
Armoracia rusticana
Kuklík městský
Geum urbanum
Levandule lékařská
Lavandula angustifolia
Lípa malolistá
Tilia cordata
Lomikámen zrnatý
Saxifraga granulata
Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum
Majoránka
Origanum majorana
Malinník
Rubus idaeus
Máta peprná
Mentha x piperita
Mateřídouška vejčitá
Thymus pulegioides
Meduňka lékařská
Melissa officinalis
Měsíček lékařský
Calendula officinalis
Mochna husí
Potentilla anserina
Ostružiník křovitý
Rubus fruticosus
Pampeliška lékařská
Taraxacum officinale
Pelyněk černobýl
Artemisia vulgaris
Pelyněk pravý
Artemisia absinthium
Petržel
Petroselinum
Plicník lékařský
Pulmonaria officinalis
Podběl lékařský
Tussilago farfara
Proskurník lékařský
Althaea officinalis
Prvosenka jarní
Primula veris
Přeslička rolní
Equisetum arvense
Ptačinec prostřední
Stellaria media
Puškvorec obecný
Acorus calamus
Pýr plazivý
Elytrigia repens
Rdesno hadí kořen
Bistorta major
Růže šípková
Rosa canina
Rybíz černý
Ribes nigrum
Řebříček obecný
Achillea millefolium
Řepík lékařský
Agrimonia eupatoria
Saturejka zahradní
Satureja hortensis
Sedmikráska obecná
Bellis perennis
Sléz přehlížený
Malva neglecta
Srdečník obecný
Leonurus cardiaca
Světlík lékařský
Euphrasia rostkoviana
Svízel syřišťový
Galium verum
Šalvěj lékařská
Salvia officinalis
Truskavec ptačí
Polygonum aviculare
Třapatka nachová
Echinacea purpurea
Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum
Tužebník jilmový
Filipendula ulmaria
Tymián obecný
Thymus vulgaris
Vavřín
Laurus nobilis
Vrba bílá
Salix alba
Vrbovka úzkolistá
Epilobium angustifolium
Vřes obecný
Calluna vulgaris
Yzop lékařský
Hyssopus officinalis
Zavinutka
Monarda didyma
Zázvor
Zingiber officinale
Zeměžluč lékařská
Centaurium erythraea
Aktuální kurzy
Archiv kurzů

ZAHRADA LÉČIVÝCH ROSTLIN - „KOUZELNÉ BYLINKY“

Navštivte českokrumlovskou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu.
Zahrada je rozčleněna do 26 tematických záhonů a tzv. babiččiny zahrádky s tradičními léčivkami.

OTEVÍRACÍ DOBA:
V květnu, červnu a září bude zahrada otevřena v sobotu a neděli od 10:00 do 18:00.
V červenci a srpnu bude otevřeno každý den od 10:00 do 18:00.

Z provozních důvodů bude zahrada Kouzelné bylinky uzavřena v těchto dnech: pondělí 21.8, úterý 22.8., neděle 27.8 a pondělí 28.8.2017
Děkujeme za pochopení.

Jednotná cena vstupu: 50 Kč i ve skupinách.

V zahradě se nachází také lavičky na oddych ve stínu stromů a bylinkový krámek.

Skupinové objednávky na tel: +420 725 470 330 nebo na email: info@kouzelnebylinky.cz

Zahradu najdete na adrese: Bylinková (Důlní) 269, Český Krumlov.

ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ - ÚVOD

Milí přátelé bylinek. V září 2015 jsme zahájili první ročník Bylinkové školy přírodních terapií.
Motivací byly obdobné školy, snažící se pomáhat, ovlivňovat a konečně i léčit pomocí přírodních prostředků. Je jich ve světe mnoho, ale současně je pravdou, že málokteré se specializují na léčivé rostliny.
Slovo výchova je odvozené z řeckého educare a znamená v původním slova smyslu „vyvádět někoho odněkud“. Z toho je zřejmé, jak je důležité, kdo je tou osobou, která nás vyvádí nebo vede. Víceméně několik let trvalo, než složení lektorů, které dnes máme, naplnilo tento požadavek. Myslíme, že jde nejen o mimořádné odborníky, ale také o MIMOŘÁDNÉ UČITELE.
První ročník, který probíhá je zaměřen na základy bylinářství. Další dva ročníky by měly být specializovány a mimo současných nosných předmětů (úvod do bylinářské botaniky, základy zpracování léčivých rostlin, zásady klinické diagnostiky, dietitika, zdravotní cvičení), přibudou další.
Záměrem je, aby absolventi Bylinkové školy přírodních terapií byli samostatnými bylináři, schopnými pěstovat, sbírat, zpracovávat a správně používat léčivé rostliny.

Jak se přihlásit do bylinkové školy?
V případě zájmu nám napište na info@kouzelnebylinky.cz. Obratem vám odpovíme a požádáme vás o uhrazení nevratné zálohy 2000.-Kč. Zálohu požadujeme z důvodu nízkého počtu studentů ve třídě tj.30osob. Pokud by místo zůstalo neobsazené byla by to škoda, protože o školu je velký zájem a my musíme zájemce odmítat. Děkujeme za pochopení.

Kde škola probíhá?
V Č.Krumlově ve studiu v zahradě Kouzelné bylinky, kterou znáte ze stejnojmeného pořadu ČT. Zahrada Kouzelné bylinky je sama o sobě bylinkový ráj o rozloze 8000 metrů čtverečních. Místo pro velké romantiky a absolutní relax. Kouzlo místa je ještě umocněno polohou zahrady. Nachází se nad Č.Krumlovem, tudíž je zda nádherný výhled na město Krumlov a je v těsné blízkosti zámku Č.Krumlov a jeho velkých zahrad. Dál za zahradou jsou už jen louky a lesy.

Ubytování a stravování během kurzu:
Ubytování si každý řeší sám, ale dokážeme poradit a doporučit osvědčené ubytovací zařízení různých cenových úrovní v blízkosti zahrady.
Obědy si společně necháváme dovážet. Další jídlo si každý řeší sám.
Během výuky jsou bezplatně k dispozici bylinkové čaje, opět vhodně vybrané k danému ročnímu období.

Parkování:
Neomezené, hned u zahrady s omezeným počtem parkovacích míst.

Obchod:
V zahradě se nachází malý obchůdek s osvědčenými bylinkovými produkty, který je otevřený přes léto a v době konání školy.

Více informací o škole a novém ročníku najdete v sekci ZÁJEMCI O STUDIUM.

úvod
Zájemci o studium
ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ
1. ročník 2017/2018
ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ
2. ročník 2017/2018
LETNÍ BYLINKOVÁ ŠKOLA 2018
Naši lektoři
Kontakt
Přihlášení pro studenty

Bylinkovou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu a místo konání našich kurzů a školy přírodních terapií najdete na adrese:

STUDIO KOUZELNÉ BYLINKY
BYLINKOVÁ (bývalá Důlní) ULICE 269
Č.KRUMLOV 38101

Telefon: +420 725 470 330
mail: info@kouzelnebylinky.cz
Facebook Kouzelných bylinek